Facebook Home Gelmiş Dünyaya

-->

Sosyal medyanın babası Facebook uzunca bir süredir sürdürdüğü mobil atak sessizliğini geçenlerde bozdu. Ha çıktı ha çıkıyor derken yeni telefonunu, daha da önemlisi Androidli bazı telefonları da Facebook telefonuna çevirecek Facebook Home yazılımını duyurdu.

Duyduğumda “çok mantıklı leyn” dedim. Zira uzunca bir süre önce Yandex (malum heryerdeler) Yandex.Shell çıkarmış, uygulamalarıyla Androidli telefonları Yandex telefonu haline getirmeye çalışmıştı. Hatta benim önceki telefonum HTC de bile gayet başarılı çalışıyordu.facebook_home_1
Facebook Home ile ilgili ilk şoku sadece çok kısıtlı yelpazedeki telefonlarda olacağını (S3, One X vs) duyunca yaşadım, bu zorlama nedir, neden bütün akıllı telefonlarda (Androidli tabii) çalışmıyor diye düşündüm. Tamam, çok gelişmiş bir yapıdır, çok kaynak gerekiyordur vs diyerek bu konuyu geçtim.
12 Nisanda dört gözle indirmeyi beklerken, günde üç vakit Google Playi kurcaladım. İkinci şok, “yok hacı, biz şimdilik sadece Amerikaya” diye kovaladılar. Neyse bugün muradıma erip uygulamayı kurdum. İndirdim, inceledim, kurcaladım, kaldırdım bile :). Düşüncelerimi paylaşayım istedim.
facebook_home_2

Uygulama telefonun karşılama ekranına yerleşerek arkadaşlarınızın durum güncellemelerini rahatlıkla takip etmenizi sağlıyor. Güncellemeler görsel içeriyorsa arkaplan bu görsel oluyor, eğer sadece durum bildirimi ise arkadaşınızın kapak fotoğrafı arkaplan oluyor. Geçiş animasyonları güzel, takip kolay. Görsele uzun basınca tüm görseli görebiliyorsunuz, ancak görselin ayrıntısını incelemek mümkün değil. Tek tıklama ile kendi profil fotoğrafınızı bulunduğu erişim ekranı geliyor. Görsele çift tıklayınca da otomatik olarak paylaşımı beğenebiliyorsunuz, bu biraz sakat, istemedin istemediğin şeyleri yanlışlıkla beğenme durumu olası.

Bu açıdan Facebook takibi için yeni bir deneyim sunuyor. Gelgelelim arkadaşlarımızın paylaşımlarını rahatlıkla görebilirken paylaşım yapmak o kadar kolay değil. İlla normal uygulamaya gitmek gerekiyor. Ayrıca kilit ekranı olmasına rağmen isteyen herkes kilidi açmadan paylaşımları ulaşabiliyor. Telefonun diğer uygulamalarına erişmek (mesela birilerini aramak, mesaj atmak gibi önemsiz işlevlere mesela :D ) ise kimi zaman ızdıraba dönüşebiliyor.

Yani telefonu telefon olarak değil de arkadaşlarınızın paylaşımlarını takip etmek için kullanıyorsanız güzel. Ancak onun dışında çok kullanışlı bulmadım. Sanırım bu düşüncemde yanlız değilim ki Play Store’da oy kullananların yarısı sadece bir yıldızı layık görmüşler.

Neyse toparlamak gerekirse Facebook ve Mark Abimizin mobil dünyadaki talihsiz girişimleri sürüyor, Apple gibi Facebook da karşısında ciddi bir rakip bulamadan kendi kendilerinin iplerini çekiyor gibiler. Hayırlısı ne diyelim, inşallah bunu beta sürümü gibi düşünelim ve yeni sürümde de hakkaten telefonumuzu Facebook telefonuna çevirip sosyal mecra deneyimini mobile taşımayı başarırlar.

One response to “Facebook Home Gelmiş Dünyaya”

  1. ferit says:

    gene her yerdeyim.