Kara Cuma’da hayatta kalma rehberi

-->

Eskilerin “dert ayı” dedikleri şimdilerde ise “karası, efsanesi, muhteşemi, harikası, bombası” olan cuma, “cyberı, teknolojiki” olan Pazartesi gibi enteresan indirim günleri barındıran Kasım ayını çok şükür atlattık.

Eminim siz de her sitede sağdan soldan atlayan, eğer uygulamaları varsa e-ticaret sitelerinden gelen bildirimlerden, epostalardan illallah etmişsinizdir. Ha bi de en az zararla ayı kapattıysanız tebrikler.

Tabii sitelerden marketlere kadar heryerden “çılgın” denilen avantajlar olduğu söylendiği için insanın gönlü kayıyor. “Alsam mı bak çok indirimli” diye insan kanıyor. Sonra da göz kanatan kredi kartı ekstreleri ay sonunda yürekleri dağlıyor.

Sosyal medyada da bolca okumuşsunuzdur. “Yahu bunlar indirim değil, işte şöyle önce arttırıyorlar, sonra indirimli gösteriyorlar” vs vs. “Aslında yine de çok kar ediyorlar” vs gibi

Az çok ticaretle uğraşmış ya da ticari bir işletmede çalışmış biri şunu net olarak bilir ki zararına satış yoktur. Ya başka ürünlerden daha çok kar elde etmek için ya da reklam amaçlı durumlarda bazı ürünlerin karından feragat edilir. Önce bindirim sonra indirim de bugün icat edilmiş bir mevzu değil.

Bunu ilk anladığım yer şuydu, hemen ilgili anımı anlatmak istiyorum. Yıl 1996, ben Alsancak’ta bir şirkette ofisboy olarak çalışıyorum. Böyle diyince havalı oluyor, yani getir götürcü minik eleman. Neyse sekreter ablamızla bankaya mı bir yerden dönüyoruz. O zamanki ünlü mağazaların birinin önünden geçerken kocaman indirim yazılarına dayanamadı bizim abla, “gel iki dakika bişiler bakayım” dedi. “Eyi” dedim o kıyafet denerken ben de dükkanı dolaşıyor, etiketlere bakıyordum

Baktım yeni etiketleri eskilerin üzerine basmışlar. Merak ettim eski fiyatları nedir diye. Bir iki derken baktım orjinal etiket, 100 bin olan bluzun ikinci etiketi 60 bin, indirim etiketinde ise 140 binin üzeri çizilmiş “indirimli 100 bin” yazılmış. (evet bin yazdım, o yıllarda rakamlar öyleydi daha sıfır atılmamıştı). Tabii çocuğum o zaman daha, bir şok yaşadım, resmen piyasaya güvenim sarsıldı.

Yani mevzu yeni değil, kapitalizm tarihi kadar eski belki daha da eski. Neyse lafı uzatalım. Ben de kasımda yağan indirimlerden korunmak için bir yol belirlemeye çalıştım ve bu sene de başarılı olduğumu düşünüyorum. Sizle de paylaşayım istedim.

İndirim sezonu malum kasım başında başlıyor. Demekki eğer gerçekten varsa ihtiyaçlarınız, bunları edinmek için iyi bir zaman olabilir.

 • İlk yapmamız gereken nelere ihtiyacımız olduğunun ufak bir listesini yapmak. Mümkünse bu ihtiyaçların orta ve uzun vadeli olması önemli. Eğer kısa vadeli ya da acil ihtiyaçlar varsa bunları indirim günlerinde almak çok sıkıntı. Örnek vermek gerekirse, çocuk bezi alırken evde hiç kalmamışsa bu listede yer almamalı. Ya da mama vb gibi şeylerin alımı ve teslimatı uzun sürüyor.
 • İhtiyaç listemizi oluşturduktan sonra bunların hangilerine gerçekten ihtiyacım var diye düşünmek ve önem sırasına koymak önemli. Çünkü bazen bi kere kullanacağımız ya da ikinci eliyle idare edebileceğimiz şeyler olabilir. Ha bi de uzun vadeli ihtiyaçlarımızı ne zaman kullanmaya başlayacağız, 3 ay ve sonrasında kullanılacak giyim tarzı yatırımlar riskli olabilir.
 • Listemiz hazır, önem sırasına soktuk. Şimdi sıra geldi, piyasa araştırmasına. Mevcut yerli ve yabancı e-ticaret siteleri ile alışveriş merkezleri ile varsa ürünün kendi satış mağazalarını ziyaret etmek iyi olacaktır.
 • Gezdik eğlendik ama havaya mı bunları, hayır, bir liste haline getirmemiz şart. Mümkünse excel. Ama daha kullanışlısı, Google Docs benzeri bir bulut ortam. Böylece anında güncelleyebilirsiniz.
 • Diyelimki aynı ürün yurtdışında çok uygun. Mesela Ali Express’te. Burada da vergi, gümrük sunum ücreti, kargo gibi kalemleri de gözönünde bulundurmak lazım. Tabii ürünün 2 aya varan teslim zamanı da önemli bir faktör.
 • Piyasa araştırması yaparken web sitelerinden ekran görüntüsü alıp saklamak da yararlı olabilir. Bazen insan kendini ikna etmesi daha zor oluyor, ekran görüntüsü daha ikna edici olabilir.
 • Listemiz hazırsa sırada indirim zamanını beklemek kalıyor.
 • Malum bunun fitilini de sağolsun N11 başlatıyor. Bu sene 4 Kasım’da indirim kuponlarını dağıtarak başladılar. Sıkı bir takiple güzel kuponlar bulmak mümkün. Ayrıca Ali Express de dağıtıyor, onları da takip etmek lazım.
 • Geldi çattı indirim günleri, trendyol vb olanlar ayın 11ini de içine alacak şekilde düzenliyorlar. Şimdi hedef listenizdeki ürünlerin fiyatlarını tekrar kontrol etme zamanı. Bakalım gerçekten indirim var mı?
 • Mümkünse ve eğer daha önce yaptıysanız mağazalardan da tekrar kontrol edin.
 • Listede önceki fiyatlarla karşılaştırdığınızda durum nasıl? %10 ve daha üstü bir indirim yoksa ve acil bir ihtiyaç yoksa bence alım çok mantıklı değil, daha sonra da alabilirsiniz. Ama oran yüksekse 11.11 e kadar bekleyip elinizdeki mevcut kuponlarla daha da indirimli alabilirsiniz. tabii buradaki risk ürünlerin tükenmesi.
 • Bu noktada da yapılacak şey eldeki kuponların bir listesini yapıp oransal bir sıraya koymak. Yani 200 TL’te 15 TL indirim güzel görünse de elinizde iki tane 100 TL’de 10 TL indirim kuponu daha avantajlıdır. Alışverişi iki kısıma bölerek daha çok indirim kazanabilirsiniz.
 • Bunu da göz önünde bulundurup indirimi uygulandığınızda daha hesaplı oluyorsa tebrikler ürünü n11’den alabilirsiniz. Ama arada çok da fark yoksa beklemeden direk site ya da mağazadan alabilirsiniz.
 • Bir diğer önemli nokta ise, eğer yukarıda bahsettiğim gibi eğer çok acil olmayan ihtiyacınız ya da çok indirim kazanamadığınız bir ürün varsa bunları n11’den sonradan da alabilirsiniz. Çünkü n11, 11.11 sırasındaki alımlarınızdan dolayı ek kuponlar tanımlıyor ve bunlar ay sonuna kadar geçerli olabiliyor. Yani acil ya da güzel indirimlileri 11.11’de alıp kupon kazanıp sonraki günlerde de harcayabilirsiniz.
 • Listemizi yaparken bence en önemli konulardan biri de sarf malzeme alımları. Sarf malzemelerde kutu fiyatı değil birim fiyatı esas alınmalıdır. Misal bebek bezi alırken 2 adet 75li paket, bir 150 li paketten ucuza gelebiliyor. Bu nedenle kutu fiyatı / miktar yapılıp birim fiyatı elde tutulmalıdır. Böylece gerçek maliyeti ve indirimi bulabilirsiniz.
 • Listemiz hazır, karşılaştırmamız hazır, en uygunu bulduk. Alışverişe başlayalım mı? Bence bir dakika daha düşünüp alım yaptığımız yerleri de incelememiz lazım. Büyük satıcılar, hepsiburada, trendyol gibi kendileri sattıkları gibi diğer tedarikçilerden de sağlayabiliyorlar.
 • n11’de mesela dükkan yorumlarını okuyabiliyorsunuz. Yorumlar ve puanlar %85 ve altıysa aman diyim biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Sağolsun site yönetimleri çok yardımcı oluyor, bu ana kadar param hiç kalmadı ama yine de canınız sıkılabiliyor ve ürünün diğer fırsatlarını kaçırabiliyorsunuz.

Satın alımlarımızı da yaptıysak, hayırlı olsun. Artık metanet ve sabır diliyorum. Çünkü normalde belki 1 ayda yapılan alışveriş 3-5 güne sıkışıyor ve doğal olarak normal zamana göre yapılandırılmış tedarik ve lojistik zincirleri tıkanıyor. Aman benim kargom neden gelmedi diye saç baş yolmayın. Nasipse gelir :D

Comments are closed.