Mavişehir Dergisi – 2018 Haziran

-->

Apple’dan güzel haberler

Dünyanın lider teknoloji firmalarından Apple tarafından her yıl düzenlenen ve takipçileri tarafından merakla beklenen WWDC (Worldwide Developers Conference- Evrensel Geliştiriciler Konferansı) 2018’i geride bıraktık. iOS’dan macOS’a, tvOS’dan watchOS’a kadar oldukça geniş bir ürün yelpazesinde yapılan yeniliklerin anlattığı WWDC 2018’in satır başlarını aktarmaya çalışayım.

iOS 12

Belki de en çok beklenen kısım budur son kullanıcılar için.

En önemli farkın hız olacağını vurgulayayım öncelikle. iOS 12 yüklü cihazlarda uygulamaların açılış hızı yüzde 40, klavye görüntülenme hızı da yüzde 50 artacak. Kamerada ise yüzde 70’e kadar hızlanma öngörülüyor. Bu sayede enerji kullanımında da ciddi bir avantaj sağlanacak gibi görünüyor.

Eylül ayında kullanıcılarla buluşması planlanan yeni sürümle başka neler gelecek bir göz atalım:

 • Animoji galerisi hayalet, koala, kaplan ve t-rex karakterlerinin eklenmesiyle daha genişliyor.
 • Memoji özelliği ile kendi karakterimizi oluşturmak ve bunu mesajlarda kullanmak oldukça eğlenceli olacak.
 • Tüm Animoji ve Memoji’ler göz kırpma, dil çıkarma gibi daha fazla ifadeyi yakalayabilecek şekilde gelişecek.
 • iOS kurulu cihazlarda rahatlıkla görüntüğü konuşmayı sağlayan FaceTime, anda birden fazla kişiyle (32 kişiye kadar) sohbeti destekleyecek Group Facetime özelliğine kavuşacak.
 • Siri’ye gelecek Shortcuts (Kısayollar) özelliği sayesinde önceden planlanmış şekilde birçok aksiyon tanımlayabileceğiz. Örneğin her sabah belirli saatte yemek sipariş etmek veya ay ortasında dergimizin yeni sayısının hatırlatması gibi 😊
 • Fotoğtaflara gelecek “For You” sekmesi ile anılarımız tek bir yerde toplanacak ve ayrıca yine fotoğraflar uygulamasına gelen yeni paylaşım özelliği ile beraber fotoğraf çektiğimiz arkadaşımız da otomatik algılanıp fotoğrafı göndermek isteyip istemediğimiz sorabilecek.
 • Yeni sürümle beraber iBooks uygulamasının ismi Apple Books olarak yenilenecek, kitaplaran daha kolay erişim deneyimi sunacak.
 • Güncellenen Carplay uygulaması da üçüncü parti uygulamalara açılmış durumda. Eklenecek ilk üçüncü parti uygulama ise Google Maps.
 • Gelişen bildirim kontrol yöntemi ile uygulamaların bildirimlerini kolaylıkla gruplayıp kapatabileceğiz. Bu sayede ekranlardaki bildirim kirliliği azalacak.
 • Son olarak da birçok sosyal medya bağımlısına ilaç gibi gelecek bir özellikten bahsetmek istioyrum. Artık uygulamaları ne kadar kullanmak istediğinizi belirleyip süre sonuna bildirim alabilecek hatta uygulamalar otomatik olarak kapanabilecek. Bu sayede saate bakmak için açtığımız telefon ekranında instagramdan facebook’a kaybolup saatlerce dolaşmanın bir nebze önüne geçebileceğiz.

iOS 12’nin iOS 11 yüklü tüm cihazlarda kullanılabileceğini belirtelim.

macOS Mojave

Apple Mac ailesinin beklenen işletim sistemi, daha önceki sürümlerin aksine Kaliforniya’daki dağlardan değil Kaliforniya çölünden ilham alınarak isimlendirildi ve Mojave adını verdi.

 • Çölün gece görünümden ilham alınarak kullanıcıların içeriğe odaklanmasına olanak sağlayacak karanlık mod geldi.
 • Masaüstünün kolaylıklar organize edilmesini sağlayan Desktop Stack özelliği ile masaüstünüzde bulunan her şeyi türüne veya zamana göre otomatik olarak kategorize edilebilinecek ve kolaylıkla derlenmiş dosyalara girip istediğimiz alıp devam edebileceğiz.
 • Haberler, Hisse Senetleri, Sesli Notlar ve Ev’i içeren iOS uygulamaları artık Mac’de de kullanılabilecek.
 • Mac App Store, iOS App Store’dan ilham alınarak baştan aşağı yenilenecek.
 • Yeni sürüm ile Apple, geliştiricilerin iOS uygulamalarını MacOS’a uyarlamalarını kolaylaştıran bir geliştirici çerçevesini 2019 sonlarında geliştiricilere sunacağını duyurdu.

tvOS 12

 • iTunes müşterileri, daha önce satın aldıkları filmleri ücretsiz olarak 4K HDR olarak yükseltebilecek ve Apple Tv’den erişebilecekler. Bununla beraber Apple, en geniş 4k HDR arşivini de kullanıcılara sunuyor.
 • Dolby loboratuvarlarının sinemalar için geliştirdiği yeni nesil üç boyutlu bir ses teknolojisi olan Dolby Atmos ile evinizde sinema keyfi yaşayabileceksiniz.
 • Yüzlerce yeni canlı yayın ve içerik operatörü ile Apple TV’nin içeriği de artık daha zenginleşecek.


Diğer Satırbaşları

 • Geliştiriciler ve araştırmacıların daha iyi teşhis ve tedavi geliştirebilmeleri için bir API (Application Programming Interface – Uygulama programlama arayüzü) geliştirildi ve bu API sayesinde kullanıcı izinleri doğrultusunda sağlık kayıtlarına erişilebilecek. Kullanıcılar, ilk defa kendi istekleri ile sağlık kayıtlarını birden fazla hastane ve klinikle paylaşabilecek ve hem kendileri hem de diğer hastalar için yeni gelişmelere yardımcı olabilecekler. Sağlık Kayıtları özelliğinde şu anda 500 hastane ve klinik listeleniyor. Araştırmacılar, katılımcılarının sağlık geçmişine daha yakından bakmak için Sağlık Kayıtlarına girebilecekler.
 • watchOS 5 ile Apple Watch kullanıcıları yeni yarışma özelliğiyle arkadaşlarıyla etkinlik paylaşarak yarışabilecekler. Egzersiz yapmaya başladığınızda bunu algılayabilen Apple Watch, otomatik olarak egzersize başlama bildirimi ve bildirimleri sonlandırma seçeneklerini sunacak.
 • Bas-konuş (Walkie-Talkie) özelliğine kavuşacak Apple Watch’a ayrıca iOS için tanıtılan Shortcuts uygulaması da gelecek.

Devrim gibi bir film tekniği: The Moment

Bilim-kurgu filmlerini aramayacak bir haber geçtiğimiz günlerde İngiltere’den geldi.

Bilim insanları, beynin gönderdiği sinyallere göre yöne değiştiren bir film çekti. 6 farklı versiyonu olan ‘The Moment’ adlı film başarılı olursa ve benzerleri çekilmeye başlanırsa şüphesiniz sinema sektörünün temellerinden sarsılıp büyük bir devrime yol açacak.

Nottingham Üniversitesi’nden nöroloji ve bilgisayar bilimleri uzmanları, izleyicilerin başlarına takılan bir kaskla filmin ilerleyişine yönelik beklentilerini saptayıp konusunu ona göre değiştiren bir film çekti. Bilim insanları, beyin dalgaları aktivitesinin elektriksel yöntemle izlenmesini ölçen Elektroensefalografi (EEG) adlı cihazla temin edilen verileri anlık olarak değerlendirip, izleyicinin reaksiyonuna göre filmi tekrar kurguladı.

7 Haziran’da, Sheffield Belgesel Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan film için karavandan dönüştürülmüş mini bir sinema salonuna EEG cihazları yerleştirildi ve seyirci kaskları hazırlandı.

İzleyicilerin ilgisi azaldığında bunu hemen fark edip değişen filmin konusu ise, toplumdan uzaklaşma adına beyin kontrolü teknolojisine sığınan 2 insanın hikayesi.

Filmde her sahnenin 6 değişik versiyonu mevcut ve söz konusu versiyonlar öbürüne geçtiğinde herhangi bir kopukluk oluşmuyor. Bakalım gelecekte izlememiz istenen mi yoksa izlemek istediklerimizi mi izliyor olacağız?

Ayrıntılı bilgi için filmin sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://braincontrolledmovie.co.uk


Instagram, 1 Saatlik Videoları Test Ediyor

Facebook’un bünyesine geçtiği andan itibaren radikal değişikliklere uğrayan Instagram, şimdi de YouTube’a rakip olmaya hazırlanıyor. Platformun test aşamalarında, 1 dakikalık mevcut video sınırının 1 saate çıkartıldığı söyleniyor.

Son döenmlerdeki skandallarla popüleritesini yavaş yavaş kaybetmeye başlayan ve genç kitlelerin ilgisini artık çekemeyen Facebook, Instagram’a dönemin en trend özelliklerini getirerek güncellemeler yapıyor. Örneğin Snapchat’den aldığı Hikayeler özelliği buna en somut kanıt olabilir.

YouTube’un video içerik platformu olma konusundaki rakipsizliği konusunda ciddi endişeleri olan Facebook, daha uzun videoların yer alabileceği bir uygulama yapısı üzerinde çalışıyor. Çalışmaların ne zaman tamamlanacağı ve son kullanıcıların 1 saatlik videolara tam olarak ne zaman kavuşacağı henüz netleşmiş değil.


Derginin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.