Türk Korku Filmleri

Dikkat! Bolca "Spoiler" içerebilir!
-->

Çok sevgili Nioyaseverler, blogumu zaman zaman ihmal ettiğim olmuştu ama bu sefer bir hayli abarttım. 7 ay yazı yazmamak nedir arkadaş yahu:) Neyse lafı uzatmadan mevzuya girelim.

Uzayıp giden Irak günlerinde buradaki süper kardeşlerimle nasıl vakit geçirek derken Türk korku filmlerine dadanalım dedik. Baya da iyi ettik.

Ben de dilim döndüğünce izlediğim filmleri bir özet geçeyim istedim. Buyurun bakalım, afiyet olsun.

Not: Yorum sırası tamamen izlenme tarihine göre, önce izlenilen önce yorum alır şeklindedir.

dabbe

Dabbe serisinin ve Hasan Karacadağ‘ın ilk filmi. Filmin biraz amatör çekildiği ve çok düşük bütçeli olduğu her halinden belli. Özellikle çekim kalitesi 90lara götürebilir sizi. Ancak ne yalan söyleyeyim, sonlarına doğru iyice tırsmadım desem yalan olur.

dabbe2

Serinin ilk filminden aldığımız kekremsi tadın damağımızda kalmasının desteği ve hevesiyle giriştiğimiz ikinci film kelimenin tam anlamıyla bir fiyaskoydu. Gereksiz bir alay patlama çatlama sahnesiyle doğru dürüst bir konu örgüsünden uzakta korkutmaktan çok güldüren film. Seride sakın izlemeyin diyeceğim tek filmdir kendisi.

dabbe3

Dabbe 2nin yaralarını henüz sararken izledik bu filmi. Allahtan bu filmin zerre kadar alakası yok öncekiyle. İzleyen arkadaşlarımın yorumuna göre fikir biraz Paranormal Activity’ten arakmış ama bence gayet güzel, haylice korkunçlu, izlenesi bir film. Ancak sonunda / başında gerçek hikayeden alınmıştır demese iyi olacak, tırstırma açısından tabii ki :D

dabbe4

İşte serinin nirvanası (Dabbe 5 izlemediğimiz için henüz katmıyorum). Kurgusu, konusu, çekimleri, oyunculuğuyla perfekto bir film. Yabancı filmlerden hiç de aşağı kalır yanı olmadığı gibi izlediğim en iyi filmlerden biri diyebilirim. Eğer ki korku izlemek istiyorum diyorsanız, gerim gerim gerileyim diyorsanız on numara beş yıldız bir film.

Musallat-2-Lanet-Film

Siccin diye açıp yanlışlıkla izlediğimiz film. Fena değil ama Dabbe 4 ün üzerine izlendiğinde biraz yavan kalıyor.

ammarKlasik Amerikan korku filmi zannettik önce. Bir grup genç daha önceden perili olarak bilinen bir eve giderler, orada yanlız ve ezik takılan önce öldürülür, en sona çift kalır vs vs. İşte öyle değilmiş, çok sürpriz bir sonla bitti açıkçası izlediğime de değdi. Amma velakin bazı üç harfli animasyonları gereksiz olmuş ve filmin kalitesini düşürmüş. Ayrıca filmin bir sahnesinde Halil Sezai’nin de oynaması ayrıca bir değişik yanı. Film izlenesi ancak dediğim gibi Dabbe 4 ten sonra kesinlikle izlemeyin, tadını almanız zorlaşır.

Evet, sevgili okuyucularım, kah korktuk, kah korkudan ekrana bakamadık. Ama bu filmleri güzelce bitirdik. Şimdi hedefimiz Dabbe 5 ve Siccin’i izlemek. Onları da izleyince mutlaka yazarım. Filmlerin birçoğunun kalitesini gördükten sonra Türk Sinemasının da ne kadar geliştiğini gördük.

Ez cümle, tüm filmlerin ana fikri, büyüye, hacıya hocaya dalmayın, doğrunun hakkın yolundan ayrılmayın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

One response to “Türk Korku Filmleri”

  1. Bade says:

    Korku filmlerinden en az bir tane izliyorum hergün. Seviyorum bu tarz korku gerilim filmlerini. Seçip seçip izliyorum.