Yandex tarayıcı yapmış(mış)

-->

Geçtiğimiz günlerde bilimum teknoloji forum / site aracılığyla Yandex’in yeni tarayıcısını yayınlandığını öğrendim. “Aman efendim, nasıl harika bir tarayıcıdır, nasıl süperdir ultidir” diye ulam ulam bir çok methiyeler okudum.

“Oha” dedim “adamlar uçtu kaçtı” derken indirdim kurdum. Ana bi de baktım google chrome’un tıpkısının aynısı. Yok artık dedim bu kadar da kopyacılık olmaz kardeşim.

Tabii konu kopyacılık değil aslında. Biraz araştırıp kurcuklayınca anladım ki vaziyet şudur: Chrome, Chromium projesinin bir ürünü. proje açık kaynak, dileyen herkes indirim derleyebiliyor, derleyebilmek için uzun uzun anlatmışlar da uzun uzun sağolsunlar. (Windows için mesela http://www.chromium.org/developers/how-tos/build-instructions-windows)

Yani siz de indirip kendi logonuzu basıp derleyip “ahanda bizim firma tarayıcı çıkardı” diye reklam verebilirsiniz rahatlıkla.

Neyse konu aslında şu Apple Maps’i tanıtırken Google Maps gibi demek gibi bu da . Mevzu yapmak kadar öncü de olmak. Yani rakibinin altyapısıyla iş yapmaya çalışmak ya da onun fikri üzerine inşaat yapmak, elin ekipmanıyla gerdek olayı gibi duruyor. parayı basınca reklam güzel de parlak kağıdı kazıyınca durum ortaya çıkıyor.

Acaba ben de bizim dükkan için bir tarayıcı mı yapsam :)

Comments are closed.